Kenet Çatı Sistemleri

Kenet Çatı Sistemleri: Bu çatı sistemi birçok malzemenin bir araya gelmesiyle oluşan bir kompozit malzemedir. Alüminyum ve boyalı galvaniz sacın bir arada uygulanmasıyla oluşan bir malzemedir. Kullanılan bu alüminyum sac dışında bakır ve çinko saclarda kullanılabilmektedir. Bu kompozit malzeme en alt yüzeyinden en dış yüzeyine kadar kullanılan malzemeler şunlardır; trapez sac, taş yünü, ahşap gövde, buhar dengeleyici ve kenet sac bulunmaktadır.

Bu malzemelerin birbirinden ayrılmaması içinde kenar aksesuar kullanılmaktadır. Bu malzemelerin bir araya gelmesiyle 60 cm kalınlığında bir malzeme oluşur. Bu kenet malzemeyi de, projede uygulamaya kenet çatı denir. Kenet sadece çatılarda kullanılmaz. Aynı zamanda koruyu alanlarda da kullanılmaktadır. Estetik bir görünümü sahiptir. Günümüzde yaygınlaşama başlamış silo ve ambarlarda da kullanılmaktadır. Montaj olayında kenet kanatlarının mahya üzerine vida ve bulonlar yardımıyla birleştirilir. Bu birleşimde birleşim elemanları görülmez.

 Kenet Çatının Özellikleri

Bu malzemenin baştan bir itibaren bir parçadır. Bu sayede hem işçiliği hem de montajı kolaydır. Böylece zamandan ve maliyet açısından ekonomiklik sağlanmaktadır. Montaj tamamlanınca hiçbir birleştirici öge göstermez. Böylece estetik bir görünüm sağlamaktadır. 0 geçirimsizliği bulunmaktadır. Üzerin de bulunan ölü yükleri kolayca taşır. Çatı eğimi düşüktür. Bu nedenden ötürü kenet çatı kullanılacak yerlerin kar, yağmur, dolu vb. gibi yükü oluşumunun düşük olduğu yerlere de kullanılır.

Kenet çatıda istenilen renk seçenekleri de bulunmaktadır. Yağmur ve nem gibi korozyona yol açacak etkenlere karşıda dirençlidir. Kenet malzemenin içerisinde bulanan cam yünü gibi malzemeler çatı için ses ve ısı geçirmezliği sağlamaktadır. Yangın gibi afetlere karşı direnci yüksek bir malzemedir. Çatıda nem ve buhar geçişini sağlayacak malzemeler bulunmaktadır. Bu sayede çatının nefes alması sağlanmaktadır.

Kullanım alanı olarak sosyal tesislerde, bina ve garaj çatılarında, sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanılacak çatı şekline bağlı olarak silindir ve düz kenet oluşturulmaktadır. Bu bakımdan kullanılacak alanlarda estetik bir görünüm sağlamaktadır. darbe ve yüklerin enerjisini iyi bir şekilde yutabilmektedir. Maliyeti diğer çatılara kıyasla ekonomiktir. Kenet kanatları isteğe bağlı olarak parça parça veya bir bütün olarak satılmaktadır.