Çelik Çatı Yenileme

Çelik Çatı Yenileme: Dış çevreden etki eden iklim koşulları binaların yanında çatıları da yıpratmakta ve zamanla eskimesine sebep olmaktadır. Eskiyen ve eski işlevlerini yerine getiremeyen çatılar yenilenmelidir.

Bazı çatılarda zaman ile eskimeler görülse de, çoğu zaman bina restorasyona uğradığından çatılar da değişimin içine girer. Bir kısmı eskiyen çatıların, eskiyen kısmının tamir yapılması mümkündür.

Çelik Çatı Yenileme Avantajları Nelerdir?

Eskiyen kısım yenilendikten sonra çatılar uzun ömürlü kullanılabilmektedir. Belli bir kısım yenilenebildiği gibi tamamen çatı yenilenmesi de yapılabilir. Eski çatıların bazıları ne işlem yapılırsa yapılsın düzelmeyecek durumdadır. Bu gibi çatılarda eski çatının yıkılması ve yerine tamamen yeni bir çatı inşaa edilmesi tavsiye edilir. Çatı yapımı insanların gözüne masraflı gibi gelse de, uzun vadede ekonomiktir.

Eski bir çatı sürekli masraf isterken, yeni çatıyı uzun süreli kullanmak mümkündür. Türkiye’de çatı yapımında genellikle çelik kullanılır. Çelik elbette sağladığı faydalar vardır ama kırılgan olması nedeni ile sürekli tadilat ister. Rüzgar, kar, yağmur gibi doğal iklim tiplerine karşı çatının çelik konstrüksiyondan yapılması tavsiye edilir. Çelik çatı sistemleri hem ekonomik hemde kullanışlıdır.